Pražský komorní balet: Carmina Vetera

Ej lásko
Délka: 20 minut / Hudba: Jiří Pavlica & Hradišťan / Tančí: 5 tanečníků
Toto dílko původně vzniklo u příležitosti zahájení slováckých Slavností vína v roce 2008. Ideou organizátorů bylo setkání Hradišťanu s Baletem Národního divadla.
Lyrická 
Délka: 8 minut  / Hudba: Vyšívanka Lada / Tančí: 2 tanečníci
Tento duet byl kdysi vytvořen pro Evu Horákovou – skvělou tanečnici, dlouholetou přední sólistku baletu Laterny Magiky. Tento kus se objevil nakrátko nejen v repertoáru Finského národního baletu, ale dokonce i Pražského komorního baletu. Tvorba košického dámského dua Vyšívanka autora choreografie inspirovala nádhernými dvojhlasy východoslovenských, ukrajinských a ruských písní, autenticitou hudebního aranžmá a v neposlední řadě srdcem, které dalo v roce 2008 vzniknout tomuto malému příběhu – obrazu o lásce, samotě a smrti.
Fo(u)r One 
Délka: 13 minut / Hudba: indické, irské, arabské a židovské balady / Tančí: 1 tanečnice
Malá hříčka v anglickém názvu evokuje dva základní významy: ‚čtyři´ a zároveň ‚pro jednu´. Jedná se o čtyři písně ze čtyř různých koutů světa, do značné míry reprezentující esence čtyř hlavních, starých, ale dosud existujících a živoucích kultur lidstva, to vše v postavě jedné ženy. Ač to možná může znít poněkud nadneseně z hlediska výše zmíněného, je toto nové sólo věnováno velké Matce Zemi. A rovněž vodě, která je její krví. Je to jakási zpověď o křehkosti a síle ženství v paralele se silou a křehkostí existence lidstva.
Růže 
Délka: 25 minut / Hudba: Jiří Tichota & Spirituál Kvintet / Tančí: 8 tanečníků
Album „Písničky z roku raz dva“ je myslím úplně první LP deskou skupiny Spirituál kvintet. V té době většina z jejích členů – tvůrců i interpretů – sotva odrostla teenagerovským letům. Ač se zde jedná o úpravy českých, německých, francouzských či skotských balad z dávných časů, celá věc je velice úzce spjata s mládím, a to i z hlediska poetiky veršů.  „Variace“ autora  na toto téma byla v roce 2010 věnována právě mladým interpretům – čerstvým absolventům pražské Taneční konzervatoře. A teď je tomu díky bohu nejinak v rámci úzké spolupráce Pražského komorního baletu se studenty Tanečního centra Praha. Opět jde více méně o teenagery, kteří mají ve vínku přirozenou čistotu a upřímnost, humor i naivitu a hlavně lásku. Lásku, která se stane „růží“– leitmotivem a titulem tohoto kousku, jelikož stejně jako láska je obdařena květy, které voní a zároveň trny, které zraňují.
Vstupenky za cenu 250,- dospělý / 200,- dítě a studenti tanečního oboru ZUŠ v prodeji od 21.11.2022.

Informace o akci

Městské divadlo

Datum: 7.2. 2023

Čas: 18:00

Vstupné: 250,- dospělí / 200,- děti a žáci tanečního oboru ZUŠ

Koupit online

Kalendář google

Exportovat iCal

Mohlo by vás zajímat

Zima

6.12. 2023

Městské divadlo
Translate »