Libín rozhledna

Libín představuje nejvyšší horu šumavského podhůří s nadmořskou výškou 1096 m n. m. Nachází se jižně u vlastního města Prachatice. Turisticky značená pěší trasa vede z Lázní sv. Markéty až na jeho vrchol, kde se nachází rozhledna.

Kamenná rozhledna válcového tvaru s vnitřním dřevěným schodnicovým schodištěm s celkem 138 stupni dosahuje výšky 27 m. Umožňuje celokruhový rozhled do okolí, výhled na velkou část Šumavy i Bavorského lesa a při dobré viditelnosti je možné spatřit také Alpy. Jejím vlastníkem je město Prachatice.

O postavení rozhledny rozhodl v lednu 1881 Šumavský klub turistů, založený roku 1879 a spadající pod Rakouský turistický klub.

V roce 1935 dostal rozhlednu do správy Klub československých turistů, který zvažoval zastřešení vyhlídkové terasy, které se kvůli 2. světové válce nerealizovalo. Za války, ale také po nějakou dobu v 50. letech minulého století, sloužila rozhledna k vojenským účelům, kdy na Libíně byla dislokována malá posádka vojáků letectva.

Rekonstruována byla v roce 1994. Od počátku září 2007 je vyhlídkový ochoz osazen panoramatickými pohledy, které návštěvníky upozorňují na nejzajímavější viditelné body.

Nedaleko rozhledny se nachází lanový park. Na jeho místě lze spatřit pozůstatky těžby dioritu – vyvřeliny podobné žule, která zde v minulosti probíhala.

 

Adresa / kontakt

Libín, 383 01 Prachatice

 

Tel.: +420 388 607 574

E-mail: infocentrum@prachatice.eu

Web: Libínská rozhledna

Vzdálenost od centra Prachatic: 6,0 km

Mohlo by vás zajímat

Sluneční hodiny

Malé náměstí, Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 305 m

Skalka

Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 718 m

Muzeum krajky

Poštovní 178 Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 86 m

Libín

Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 6,0 km
Translate »