Stožecká kaple

 

 

Dřevěná kaple, stojící nad osadou Stožec pod vrcholem Stožecké skály, je ukázkou lidové řezbářské práce. Byla postavena v první polovině 19. století při prameni léčivé vody a obnovená v roce 1988.

Výchozím místem je obec Stožec, kde je možné zaparkovat auto. Trasa začíná u Informačního střediska NP Šumava a vede cca 2 km po proudu řeky k rozcestníku. „ U lávky přes Studenou Vltavu“, kde se napojíme na modrou turistickou značku.

Stoupáme cca 1 km lesem k rozcestníku „ Pod Stožečkem“

Odbočíme vlevo a jdeme po široké lesní cestě cca 1,5 km k rozcestníku „ Pod Stožeckou kaplí“. Odtud vystoupáme 0,5 km prudším terénem ke Stožecké kapli.

Stožecká kaple – nově zrenovována kaple nacházející se pod vrcholem Stožec je významnou památkou lidové architektury.

Nad Stožeckou kaplí se nachází Stožecká skála na jejímž vrcholu se tyčí zrenovovaný kříž.

Po návratu k rozcestníku „Pod Stožeckou kaplí“ se vydáme po modré směrem na obec České Žleby. Po 1,5 km u rozcestníku „ Stožecká luka“ se napojíme na žlutou turistickou stezku a po cca 2 km dorazíme zpět do obce Stožec.

Trasa:

Stožec – U lávky – Pod Stožečkem – Pod Stožeckou kaplí – Stožecká kaple (Stožecká skála) – Pod Stožeckou kaplí – Stožecká luka – Stožec

Velmi příjemná (cca 10 kilometrová) trasa vhodná i menší děti, které jsou však zvyklé na delší vzdálenosti. Trasa není bezbariérová tzn. není vhodná pro kočárky. Trasu je možné absolvovat i v opačném směru.

Zajímavosti

IS IC Šumava Stožec

Geologická expozice Stožec

Stožecká kaple

Stožecká skála

Občerstvení

Stožec

Adresa / kontakt

384 51 Stožec

 

Tel.: +420 388 335 014

E-mail: isstozec@npsumava.cz

Web: Stožecká kaple

Vzdálenost od centra Prachatic: 33,4 km

Mohlo by vás zajímat

Stará radnice

Památky
Velké nám. 1, 383 01 Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 0 m
Translate »