Vodní elektrárna Lipno I

Informační centrum vodní elektrárny Lipno.

První plány na přehrazení horního toku a splavnění Vltavy pocházejí už ze středověku, protože 12 km dlouhé peřeje mezi Lipnem a Vyšším Brodem, kde řečiště překonává 160 výškových metrů, bránily jakémukoliv pokusu o splavnění. Lipenská přehrada coby nejvýše položený stupeň vltavské kaskády nakonec vznikla až v letech 1952 až 1959. Tvoří ji soustava dvou hrází, umělých vodních nádrží a vodních elektráren. Cílem stavby nebylo jen zajištění průtoku a ochrana povodí Vltavy před povodněmi, ale také výroba elektrické energie, dodávka vody pro průmyslové podniky v okolí a využití vodní plochy k rekreaci, lodní dopravě a rybolovu.

Hlavní přehradní jezero Lipno I s plochou asi 4 870 ha je 48 km dlouhé a v nejširším místě u Černé v Pošumaví se od sebe břehy vzdalují až na 10 km. Přesto je poměrně mělké, průměrná hloubka dosahuje 6,5 m a největší naměřená hloubka 21,5 m. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně, jejíž technologický provoz se dvěma Francisovými turbínami je umístěn v podzemní kaverně dlouhé 65, široké 22 a vysoké 37 metrů, která je vylámána v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze. Do rozsáhlého podzemního prostoru se sestupuje 210 m dlouhou šikmou štolou. Do haly by se údajně měla vejít hlavní loď chrámu sv. Víta v Praze; nejednomu návštěvníkovi je jistě líto, že se to nedá ověřit v praxi. Voda, která tady odevzdá turbínám svou energii, pak odtéká 3,6 km dlouhým, 9 m širokým a 8 m vysokým tunelem do vyrovnávací nádrže Lipno II nad Vyšším Brodem, kde malá průtočná elektrárna vyrovnává kolísání odtoku pod hlavní elektrárnou.

Filmy pro skupinu do 48 osob každou hodinu, odborný výklad.  Naleznete zde funkční model elektrárny.

rvní zmínky o Dubu spadají do let 1274. Původně na místě dnešního zámku stávalo tvrziště, později tvrz, hrad a teprve pak zámek – v průběhu let mnohokrát přestavovaný.

Jedním z prvních majitelů je uváděn Jan z Dubu, ale o něm se mnoho zpráv nedochovalo. Mnohem více zpráv je o rodu Dubských z Třebomyslic, který sídlil na Dubu v 1.polovině 15.století. Rod Dubských z Třebomyslic byl významný český rod, který za krále Václava IV. a později Ladislava, získal velké majetky převážně na Moravě, a proto nakonec prodal Dub a přesídlil úplně na Moravu. Potomci tohoto hraběcího rodu dodnes vlastní zámek Lysice na Moravě.

Dalším významným rodem, sedícím na Dubu, byl rytířský rod Boubínských z Újezda. Z tohoto rodu vynikal zvláště Petr Boubínský, který byl členem družiny skvělého Viléma z Rožmberka. Rytíř Petr Boubínský byl nesmírně charismatický muž, který požíval důvěry Viléma z Rožmberka, doprovázel ho na cestách, honech a slavnostech, ale byly mu svěřovány i diplomatické úkoly. Byl např. mezi vyvolenci, kteří jednali o polskou korunu pro rakouský císařský dvůr, kdy Vilém z Rožmberka svojí výmluvností získal polskou korunu takřka pro sebe.

Prvními dochovanými pozůstatky po předchozích majitelích jsou dva  alianční znaky Říčanů a Hodějovských (nad oknem východního křídla a u krbového ostění v hale). Pavel Kavka z Říčan byl jedním ze zemských správců za stavovského povstání proti Habsburkům v letech 1618 až 1620. Po porážce na Bílé hoře sice nebyl popraven, jelikož nestál na špičce odboje, ale byl uvězněn na hradě Zbiroze a veškerý majetek mu byl zkonfiskován. Teprve když v roce 1622 jeho manželka, rozená Anežka Hodějovská z Hodějova, vyplatila čtvrtinu hodnoty statku, byl Dub převeden na její jméno. Po složení dalšího finančního obnosu byl i Pavel Kavka osvobozen, ale jeho zdraví bylo útrapami věznění tak podlomeno, že za necelý rok po svém propuštění umírá.

 

Více zde: https://zamekdub.webnode.cz/news/historie/

Adresa / kontakt

Vodní elektrárna Lipno, 382 78 Lipno nad Vltavou

 

Tel.: +420 731 562 835

         +420 607 666 928

         +420 607 673 651

         +420 380 746 621
E-mail: infocentrum.eli@cez.cz

Web: Vodní el. Lipno

Vzdálenost od centra Prachatic: 66,5 km

Mohlo by vás zajímat

Translate »