Stanový tábor Křišťanovice u Prachatic

O kempu

Rybník v malebném údolí pod obcí Křišťanovice ( 815 m n.m.) byl uměle vybudován kolem roku 1950. Jeho dno je tvořeno vrstvou rašeliny a je živen přítoky z nedalekých rašelinišť. Proto je jeho voda tmavé, zlatohnědé barvy a říká se, že má léčivé účinky na revmatická onemocnění a na pokožku člověka. Má rozlohu necelých 15 ha ( 14,7) a jeho hladina leží v nadmořské výšce 785 m nad mořem, čímž je nejvýše položeným rybníkem v České republice. Vlastníkem je Obec Záblatí, na jejímž správním území se spolu se stanovým táborem  nachází. Celý prostor leží na území Chráněné krajinné oblasti Šumava v Šumavském předhůří.

Pobyt ve stanovém táboře nejvíce vyhledávají ti, kteří nelpí na výdobytcích moderní doby, mají rádi přírodu, klid, posezení u táboráku, koupání v příjemně prohřáté a čisté vodě s možností výletů do nedalekých turisticky zajímavých míst Šumavy a jejího předhůří. Je to ideální místo pro duševní a fyzickou regeneraci sil. O příjemný pobyt se stará 24 hodin denně správce tábora.

– provoz od 30.6. – 31.8.

– stany, možnost pronájem stanů

– pitná voda, u vývěrky studená voda, suché WC

– bufet, prodej potravin

– koupání v nejvýše položeném rybníce v Čr rašelinového původu

– půjčovna loděk

 

 

rvní zmínky o Dubu spadají do let 1274. Původně na místě dnešního zámku stávalo tvrziště, později tvrz, hrad a teprve pak zámek – v průběhu let mnohokrát přestavovaný.

Jedním z prvních majitelů je uváděn Jan z Dubu, ale o něm se mnoho zpráv nedochovalo. Mnohem více zpráv je o rodu Dubských z Třebomyslic, který sídlil na Dubu v 1.polovině 15.století. Rod Dubských z Třebomyslic byl významný český rod, který za krále Václava IV. a později Ladislava, získal velké majetky převážně na Moravě, a proto nakonec prodal Dub a přesídlil úplně na Moravu. Potomci tohoto hraběcího rodu dodnes vlastní zámek Lysice na Moravě.

Dalším významným rodem, sedícím na Dubu, byl rytířský rod Boubínských z Újezda. Z tohoto rodu vynikal zvláště Petr Boubínský, který byl členem družiny skvělého Viléma z Rožmberka. Rytíř Petr Boubínský byl nesmírně charismatický muž, který požíval důvěry Viléma z Rožmberka, doprovázel ho na cestách, honech a slavnostech, ale byly mu svěřovány i diplomatické úkoly. Byl např. mezi vyvolenci, kteří jednali o polskou korunu pro rakouský císařský dvůr, kdy Vilém z Rožmberka svojí výmluvností získal polskou korunu takřka pro sebe.

Prvními dochovanými pozůstatky po předchozích majitelích jsou dva  alianční znaky Říčanů a Hodějovských (nad oknem východního křídla a u krbového ostění v hale). Pavel Kavka z Říčan byl jedním ze zemských správců za stavovského povstání proti Habsburkům v letech 1618 až 1620. Po porážce na Bílé hoře sice nebyl popraven, jelikož nestál na špičce odboje, ale byl uvězněn na hradě Zbiroze a veškerý majetek mu byl zkonfiskován. Teprve když v roce 1622 jeho manželka, rozená Anežka Hodějovská z Hodějova, vyplatila čtvrtinu hodnoty statku, byl Dub převeden na její jméno. Po složení dalšího finančního obnosu byl i Pavel Kavka osvobozen, ale jeho zdraví bylo útrapami věznění tak podlomeno, že za necelý rok po svém propuštění umírá.

Více zde: https://zamekdub.webnode.cz/news/historie/

Adresa / kontakt

Křišťanovice, pošta Záblatí 384 33

Tel: +420 737 980 779

www.taboristekristanovak.wz.cz

Mohlo by vás zajímat

Skalka

Památky, Přírodní zajímavosti
Prachatice
Vzdálenost od centra Prachatic: 650 m

K Plešnému jezeru

Přírodní zajímavosti
Plešné jezero, 384 51 Nová Pec
Vzdálenost od centra Prachatic: 46,4 km

Splouvání Vltavy

Přírodní zajímavosti
Trasa Lenora - Pěkná
Vzdálenost od centra Prachatic: 26,3 km
Translate »